Filtr DPF

Czym jest filtr DPF?

Filtr DPF (DPF z ang. Diesel Particulate Filter, FAP z fr. Filtre À Particules), czyli filtr cząstek stałych, to filtr znajdujący się w układzie wydechowym pojazdów z silnikiem wysokoprężnym (diesla). Filtr montowany jest w silnikach spełniającym normę EURO4 i wyższych. Ma on za zadanie oczyścić spaliny z cząstek stałych (popiołu oraz sadzy). Wyżej wspomniany filtr często zespolony jest z katalizatorem.

Filtr cząstek stałych DPF – jego rola i budowa

Budowa filtra cząstek stałych ma zapewnić jak największą powierzchnię przestrzenną, na której to mają osadzać się wcześniej wspomniana sadza i popiół. Filtr DPF wyłapując cały czas podczas jazdy wszystkie te zanieczyszczenia, gromadzi je w sobie. Wiąże się to cały czas ze zmniejszaniem jego wydajności jeśli chodzi o przepływ spalin. W momencie, w którym poziom jego sprawności spadnie do pewnej wartości, sterownik silnika (ECU) zaczyna przeprowadzać regenerację tegoż filtra. Taka autoregeneracja polega na dotryskiwaniu paliwa do układu wydechowego bądź dodatkowej ilości paliwa bezpośrednio do cylindra. Powoduje to zwiększenie temperatury wydechu i wypalenie wcześniej zgromadzonych cząstek.

Warto wspomnieć, że przerwanie regeneracji polegającej na dotrysku paliwa bezpośrednio do cylindra powoduje przedostawanie się paliwa poprzez pierścienie razem z olejem silnikowym do miski olejowej. Skutkuje to znaczącym pogorszeniem właściwości oleju silnikowego oraz podniesieniem jego poziomu.

Nawet jeśli pojazd przeprowadza prawidłowo regenerację filtra, to i tak z czasem filtr zapycha się. Prowadzi to w następstwie do ciągłych regeneracji, a następnie do awarii filtra. Wymiana filtra DPF wiąże się z kosztowną naprawą. Te koszty można pominąć montując emulator DPF.

↑ Powrót do Bazy Wiedzy

Potrzebujesz pomocy z DPF/SCR? Jesteśmy ekspertami!

KoreaPolandUSA
Scroll to Top